Azərbaycanda tikinti sahəsi üzrə yeni dövlət standartları qəbul edilib
Azərbaycanda tikinti sahəsi üzrə yeni dövlət standartları qəbul edilibİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) tərəfindən Avropa standartı əsasında AZS EN 13501-1-2023 "Yanğın təhlükəsinə görə tikinti məmulatları və materiallarının təsnifatı. I hissə. Yanğın təhlükəsi sınaqlarının nəticələrinə görə tikinti məmulatlarının təsnifatı" dövlət standartı və AZS EN ISO 11925-2:2023 "Tikinti materialları – yanğına qarşı davamlılıq sınaqları – alova birbaşa məruz qaldıqda alovlanma qabiliyyəti – Fəsil 2: Tək alov mənbəyi ilə sınaq" dövlət standartları qəbul edilib.
Banker.az bu barədə Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutuna istinadən xəbər verir.
Bu standart ölkə ərazisində tikinti sahəsində təhlükəsizliyin, o cümlədən tikinti konstruksiyalarında istifadə olunan məmulat və materiallar da daxil olmaqla, yanğın təhlükəsi üzrə tikinti məmulat və materiallarının təsnifat prinsiplərini müəyyən etmək məqsədilə hazırlanıb.
Yeni dövlət standartı "Texniki Komitədə (AZSTAND/TK 10)" müzakirəyə çıxarılıb və İnstitut tərəfindən təsdiqlənərək standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Tarix: 24 Oct 2023 | Baxılıb: 441
ev elanlari dasinmaz emlak bakida kiraye evler ev alqi satqisi iceri seherde ucuz ev kirayesi ev elanlari kiraye yeni tikili